Diş beyazlatma, tedavileri farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu teknikler, diş hekimleri ve hasta işbirliği ile belirlenmektedir. Dişler, zaman içinde çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak sararmaya başlar. Aynı zamanda diş rengi kendiliğinden sarı ya da kahverengiye dönük olan bireyler vardır. Dişlerin sararmasındaki sebepler arasında, düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması, alkol ve sigara tüketiminin çok sık olması ve benzeri nedenler bulunmaktadır.

Diş beyazlatma uygulama teknikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Ofis tipi diş beyazlatma,
  • Ev tipi diş beyazlatma,
  • Kanal tedavili tek diş beyazlatma,
  • Kombine diş beyazlatma,
  • Zoom beyazlatma,

Bu tedavi şekilleri, hekim tarafından hastaya yapılan muayene ile karar verilen yöntemlerdir. Her diş rengine uygun bir diş beyazlatma tekniği belirlenmektedir. Uygun görülen teknik, hekim tarafından karar verilse de hastanın da bu yönde fikri alınmaktadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma, son zamanlarda en fazla kullanılan ve tercih edilen estetik işlemlerin başında gelmektedir. Çoğu diş hekimi bu tekniği kullanmaktadır. Uygulamanın amacı, dişlerin beyazlaması ve daha estetik bir görünüme kavuşmaya yardımcı olmaktır. Aynı zamanda dişteki renk değişimlerinin azalması ve daha dişteki beyaz rengin eşit olarak sağlanmasına yardımcı olan bir uygulamadır.

Dişlerdeki beyaz görünümün sağlanması için öncesinde genel bir hazırlık aşamasına geçilir. Dişler beyazlatılmadan önce çürükler, diş hekimleri tarafından tedavi edilir. Bu tedavi, sağlıklı dişlere kavuşmak için gereklidir. Diş beyazlatma işlemi, beyazlatıcı solüsyon ile yapılabilen bir yöntemdir. Beyazlatma işlemi, mine tabakalı olan diş kökleri için uygun olan bir yöntem değildir. Çekilen diş etleri, köklerin meydana çıkmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda, dişlerin beyazlatılması, kuron ve kaplamalarda da işe yaramayan bir tekniktir.

Diş Beyazlatma Teknikleri

Diş beyazlatma uygulaması yapılacak hastalar için uygun teknik, hekim tarafından belirlenir. Hekim kontrolü altında gerçekleşen diş beyazlatma farklı şekillerde uygulanmaktadır. Ofis tipi (power bleaching), diş beyazlatma amacıyla klinik ortamda yaklaşık bir saatlik sürede gerçekleştirilir. Renklenmiş olan dişin yüzeyine sürülen jeller yardımıyla dişler beyazlatılır. Aynı zamanda jeller, ışık yardımıyla reaksiyona girer.

Etkili ve hızlı bir beyazlatma yöntemi olan ofis tipi yöntem, yaklaşık olarak 4 seans gibi bir sürede diş renginde açılmaya yardımcı olur. Diş beyazlatma teknikleri arasında çok sık kullanılan ve tercih edilen bir uygulamadır. Yapılan bir diğer işlem de ev tipi (home bleaching) beyazlatma tekniğidir. Bu işlem, beyazlatma sürecinde ofis tipi tekniğe göre daha uzun sürer. Dişin yüzeyindeki renklenmenin şiddetine göre 5 ya da 7 gün içinde beyazlatma işlemi tamamlanır.

Ev tipi beyazlatma, öncesinde kişilere özel olarak ağızlık yapılmaktadır. Ağızlığın içine ise beyazlatmaya yardımcı olan jeller sürülür. Bu ağızlık sayesinde günde 4 ila 8 saatlik uygulama ile dişler kısa sürede beyazlatılmış olur. Her iki diş beyazlatma tekniğinde de peroksit ağartma maddeleri kullanılır.